Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim

BALIKLARIMIZ
Hoşgeldiniz!
Avlanabilir Boylar
Kolyoz Uskumru Farkı
Lüfer
Levrek
Palamut
Çipura
Mezgit
Kalkan
Lüfer

Lüfer ve Lüferin boylarına göre isimleri;

Lüfer, profesyonellerin olduğu gibi amatör balıkçıların da zevkle avladıkları göçmen balıktır. Et’i beyaz, kansız ve lezizdir. İngilizcede bluefish, Almancada Blaufisch olarak adlandırılır. Ancak diğer boyları için bu iki dilde Türkçede olduğu gibi ayrı isimleri yoktur.


Lüfer etçil balıktır. İstavrit, izmarit, zargana, kolyoz, uskumru, hamsi, gümüş, çamuka, ilarya ve benzeri bütün küçük balıklarla beslenir. Korkusuz, saldırgan ve vahşi bir türdür. Yemese de öldürür. Kendinden büyük balıklara bile saldırır. Palamut da önünde duramaz.  Kendi türünün yavrularını dahi yer. En büyük düşmanı yunuslardır. Yunuslar lüfer sürülerini takip eder.

İsmi

1 Kg’daki Adet

Boyu (cm)

Defneyaprağı

18’den fazla

10-12 cm kadar

Çinekop

12 – 16

15 – 20 cm.

Sarıkanat

8 – 12

20 – 25 cm.

Lüfer

3 – 6

25 – 35 cm.

Kofana

1 – 2

35 – 50 cm.

Sırtıkara

1/2

50 cm ve fazla

Lüfer’in büyüklüklerine göre aldığı isimler

Lüfer’in ortalama ömrünün 9 – 10 yıl olduğu, maksimum 100cm uzunluğa ve 12kg ağırlığa kadar ulaşabildiği muhtelif kaynaklarda yer almaktadır.
Haziran’ın ikinci haftasından, Ağustos ayının ortalarına kadar yazı Karadeniz’de beslenerek geçiren Lüfer, havaların soğuma durumuna göre Ağustos’un üçüncü haftasından itibaren Boğaz’a giriş yapmaya başlar. İlk gelenler Sarıkanat adı verilen daha küçük boylarıdır. Eylül ayından itibaren asıl Lüfer, Eylül ortalarından sonra Kofana ve en son Çinekop gelir. Çinekop büyük türlerinden kaçması nedeniyle gecikmiş olur. Bu arada Marmara’ya da inen Lüfer hem Boğaz’da hem de Marmara’da beslenirken bolca avlanılmaya da başlar. Havalar soğudukça bazı Lüfer sürüleri daha aşağılara Çanakkale Boğazı ve Ege’ye hatta Akdeniz’e kadar inerler. Karadeniz’den bu inişler Aralık sonu, Ocak ortalarına kadar devam eder. Bu dönemlerde Lüfer yağlı ve son derece lezzetlidir.

Havaların ısınmaya başlamasıyla bu defa Ege’den Çanakkale Boğazına ve oradan Marmara’ya giriş yapan Lüfer, Mayıs ayı ortalarından itibaren Marmara’da, Boğaz’da ve Boğaz’ın Karadeniz çıkışında yumurta bırakırlar. Yazı geçirmek üzere tekrar Karadeniz’e geri dönerler.

                        HER ŞEY MEVSİMİNDE...                          
BALIKLARIN AVLANABİLİR BOYLARI                  SAYFASINA GERİ DÖNÜN                 PALAMUTLAR'ın Boylarına Göre İsimleri
 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişimBALIKLARIMIZ