Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim

BALIKLARIMIZ
Hoşgeldiniz!
Avlanabilir Boylar
Kolyoz Uskumru Farkı
Lüfer
Levrek
Palamut
Çipura
Mezgit
Kalkan
Palamut


Palamut ve Palamut’un boylarına göre isimleri

Palamut, akrabaları Ton Balığı, Tombik ve Uskumru gibi füze biçimli yırtıcı bir balıktır, ancak karnından sırtına doğru uzanan 12 adet çizgi onu bunlardan ayırıcı işaretidir. Dünyadaki bütün denizlerde benzeri akraba türleri mevcuttur. Kılçık ayıklamayı sevmeyenler için  iyi olmasına karşın Palamutun eti nispeten kanlı ve kahverengidir.


Hamsi, Çaça, Gümüş, İstavrit ve Uskumru gibi balıkları yiyerek beslenir. Palamut ta Lüfer gibi kendi yavrularını yer. Bazen avlanırken su yüzeyine sıçrarlar bu da balıkçılara onun varlığını gösterir.
Ömürleri ortalama 9 yıl kadardır. Maksimum 90cm boy 11kg ağırlığa kadar ulaşabildiği kaydedilmiştir. İngilizcede Atlantic Bonito, Almancada der Pelamide veya Atlantischer Bonito olarak adlandırılır. Bizdeki gibi bu iki dilde boylarına göre farklı isimleri yoktur.

Palamut balığının isimleri

Boyu

Ağırlığı

Yaşı

İsmi

5 - 15 santim

 

0

Palamut vanozu, gaco

15 - 25 santim

Kiloda 3 - 5 adet

0 - 0.5

Çingene palamutu

25 - 35 santim

Kiloda 1 - 2 adet

0.5 - 1

Palamut

35 - 45 santim

Tanesi 1,5 - 2 kilo

1 - 1.5

Kestane palamutu

45 - 55 santim

Tanesi 2 - 2,5 kilo

1.5 - 2

Zindandelen

55 - 65 santim

Tanesi 2,5 - 4 kilo

2 - 3

Torik

65 - 70 santim

Tanesi 4 - 5 kilo

4 - 5

Sivri

70 - 75 santim

Tanesi 5,5 - 7 kilo

6

Altıparmak

75 santim+

7 kilodan fazla

7+

Peçuta

Ağustosta havaların Karadeniz’de soğumaya başlamasıyla Boğazın girişine gelmeye ve Boğazdan geçişe başlarlar. Orkinosların bulunduğu dönemlerde Orkinoslar Boğaz girişinde avlandıklarından Palamut sürüleri de yem olmamak için bu bölgede birikir ve balıkçılar da bolca bu sürüleri avlarlarmış. Palamut sürüleri Boğaz’da çok oyalanmaksızın doğrudan Marmara’ya geçiş yapmaktadırlar.

Havaların durumuna göre Marmara’dan Ege’ye inmek üzere Çanakkale Boğazı’ndan geçerler ve Ağustos sonlarında Ege’de Palamut’a rastlanmaya başlar. Palamut sürüleri Akdeniz’e kadar da inerler.

      

Torikler herhalde soğuktan daha az etkilendiklerinde olsa gerek aynı göçe Eylül sonlarından itibaren başlarlar ve bir kısmı gerek Boğaz’da gerek Marmara’da kışlarlarmış. Orkinoslar da Torik ve Palamutları avlamak üzere Marmara’ya ve Ege’ye kadar giderlermiş. Ancak artık sonarlı tekneleriyle balıkçılar Palamut’ları Torik olabilecek kadar yaşamadan avlamaktadırlar.

Nisan ayından itibaren Palamut sürüleri İstanbul Boğazı’nın derinlerinden yazı geçirmek üzere Karadeniz’e dönüşe başlarlar. Akdeniz ve Ege’den başlayan bu yolculuk kıyıları takiben gerçekleşir ve yumurta dökme de bu dönemde gerçekleşir. Balık yağsız ve zayıftır dolayısıyla bilhassa amatör balıkçıların ilgisini çekmez. Av yasağı da başlamak üzeredir.


Ege’de yaşayan Benekli Orkinos ya da Yazılı Orkinos, yöresel adıyla Tombik, yakın akrabasıdır. Bu türünde sırttan karına doğru dalgalar halinde inen en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur. Tombik genellikle palamut ile karıştırılır fakat değildir ve lezzeti de palamut kadar iyi değildir.                        HER ŞEY MEVSİMİNDE...                         
BALIKLARIN AVLANABİLİR BOYLARI                  SAYFASINA GERİ DÖNÜN                LÜFER'in Boylarına Göre İsimleri...

 


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişimBALIKLARIMIZ