Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim

BALIKLARIMIZ
Hoşgeldiniz!
Avlanabilir Boylar
Kolyoz Uskumru Farkı
Lüfer
Levrek
Palamut
Çipura
Mezgit
Kalkan
Kolyoz Uskumru Farkı


Uskumruyla Kolyoz arasındaki farklar

Denizlerimizde Kolyoz ve Uskumrunun nesli neredeyse tükenmek üzere. Birbirlerine çok benzer yapıda olan bu balıklar tezgâhlarda sık görülmediklerinden pek tanınmazlar ve bundan dolayı birbirleriyle karıştırılırlar. Bunu bildikleri için bazı balıkçılar Kolyoz'u yerli Uskumru diye satabilmektedirler.

Gerçi Kolyoz da kötü bir balık değildir ama Uskumru’nun Kolyoz’dan daha çok biliniyor olması ve yerli Uskumru’nun lezzetinin daha tercih ediliyor olması bunun nedeni olabilir.

Denizlerimizde artık Uskumru av vermediğinden genellikle tezgâhlarda dondurulmuş ambalajlarından açılarak satılan Norveç Uskumrusu görülmektedir.

Eğer tezgâhta Kolyoz görürseniz ve balıkçınız bunu size uskumru diye satıyorsa da bence yine de satın alın. Bırakın o sizi kandırdığını düşünsün. Çünkü doğal ve yerli balığımız Kolyoz’a rastlamak bile büyük şans, bunun keyfini çıkarın.

Ama ne aldığınızı bilmek istiyorsanız bu iki balığı birbirinden ayıran özelliklere bir göz atın.

 

 





                                                            

  LEVREK ve Küçüğü İspendek Hakkında             PALAMUTLAR'ın Boylarına Göre İsimleri              LÜFER'in Boylarına Göre İsimleri...  


 

 

 



 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişimBALIKLARIMIZ