Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
LED Aydınlatmanın Avantajları Nelerdir?

LED aydınlatma ürünleri pazarlarda yaygınlaşmaktadır. Acaba LED ampullerin kullanımındaki avantajlar nelerdir? Tarafsızca ve etraflıca konuyu maddeler halinde irdeliyoruz.

LED ışık kaynaklarının avantajları şöyle sıralanabilir:

- LED ürünlerinin en büyük avantajı az enerjiyle daha çok ışık akısı verebilmeleridir. Enerji tasarrufu sağlandığı gibi büyük aydınlatma projelerinde aynı zamanda kablo tasarrufu da sağlarlar.
Ancak yine de akkor-flamanlı ampullerle yapılan kıyaslamalar temel alınarak büyük bir tasarruf beklentisine girilmemelidir. Artık LED’li aydınlatmaların, tasarruflu ampullerle, cıva buharlı ve metal-halide aydınlatmalarla kıyaslamalarının yapılması daha doğru olur. (Bu konu ile ilgili yazı bu Blog'da daha sonra yayınlanacaktır).

- LED aydınlatma ürünlerinin diğer avantajlı yönü ise özellikle power-LED’lerin çalışma sıcaklıkları aşılmadığı sürece uzun ömürleridir ve en az 50.000 saat gibi (25°C ortam için) çalışma ömürleri vardır. Bu süreden sonra bile en fazla yaklaşık %30 kadar ışık kaybıyla çalışırlar. Normal (basit) LED'ler 100.000 saate kadar dayanabilmektedirler.

- Tasarruf ampulleri ya da cıva buharlı ampullerin sık kapatılıp açılmaları ömürlerini kısaltmasına karşın LED ampullerde böyle bir sorun yoktur.  İstenildiği kadar sık açılıp kapatılabilirler.
 
- Eksi (-) 30°C’ta kadar ışık akılarında çok büyük değişiklik olmadan çalışmaya devam edebilirler. Cıva buharlı ve metal-halide lambalar düşük sıcaklıklara karşı duyarlıdırlar ve ışık akıları belirgin ölçüde azalır.


 - Tasarruf ampulleri ve Halojen ya da Cıva buharlı lambalar gecikmeli olarak yanmalarına rağmen LED lambalarda böyle bir durum olmaz.

- Cıva buharlı veya metal-halide lambaların kapanmalarından sonra tekrar açılmaları için gereken soğuma süresi LED lambalarda söz konusu değildir.

 
- Flüoresan, cıva buharlı ve metal-halide lambaların hatlardan çekmiş oldukları endüktif (mıknatıslama) akımlarını çekmezler ve
dolayısıyla fabrikalarda reaktif enerji bedeli ödeme cezasından kurtulmada fayda sağlayabilirler.

- LED lambalar herhangi bir UV (mor ötesi) ışık yayınlamazlar. Dolayısıyla geceleri üzerlerine sinek, sivrisinek vs. gibi haşereyi nispeten daha az çekerler.  Bu sebeple sık temizlenmeleri
gerekmeyebilir. Gıda ile ilgili üretim yapan işletmelerde kullanılmaları bu bakımdan daha avantajlıdır.

 - LED lambalar herhangi bir IR (kızılaltı) ışık yayınlamazlar. Dolayısıyla ışıklarıyla insanı ya da bir cismi ısıtmazlar. Halojen spotların cisimlere belirli uzaklıkta (en az 30cm)yerleştirilmeleri zorunludur. Aksi halde yangına neden olabilirler. LED spot lambalarda bu risk yok gibidir.

 - UV ve IR ışık yaymamaları değerli tablo ve müzelerde tarihi eserlerin aydınlatmalarında LED lamba kullanımını avantajlı yapmaktadır. Bu sayede eserlerin ışıktan yıpranmalarının önüne geçilir.
 
- LED’ler yüksek parlak
lığa ve yüksek kontrasta sahiptirler. Trafik lambalarının kullanımında rakipsizdirler.

- Yüksek akım çekerek akümülatörün daha hızlı boşalmasına neden olan akkor flamanlı park ve sinyal lambalarının yerine, düşük akımlı ancak yüksek parlaklık ve konsantrasyonlu power LED'ler otomabillerde de kullanıma çok elverişli ışık kaynaklarıdırlar ve ayrıca dekoratiftirler.

 - Uygun elektronik devre ile LED ürünlerin ışık miktarları %0 ile %100 arasında ayarlanabilir. Bu özellikleri sayesinde ortamın ışık ihtiyacına göre otomatik ışık ayarı uygulamalarında veya zamanlı çalıştırılan aydınlatmalarda kullanıma çok daha uygundurlar.

 - Titreşimlere ve çarpmalara karşı diğer ışık kaynaklarına göre daha dayanıklıdırlar.

 - Acil (Emergency) aydınlatma ihtiyacını LED ürünler tam olarak karşılarlar. Az enerji ile çalıştıkları ve verimli oldukları için akım kaynaklarının çabuk tükenmesini önleyerek daha uzun müddet yeterince iyi aydınlatma sağlarlar.

- Renkli ışık elde etmek için herhangi bir başka renkli cama, filtreye ya da boyamaya ihtiyaç duymazlar. RGB LED lambalar elektronik bir devre yardımıyla her rengi ve tonu verebilirler. Dolayısıyla reklam ve tabela sektörü için çok kullanışlıdırlar.
 
- LED’ler sıcaklık vermemeleri, küçük mekânlara sığdırılabilmeleri ve birçok renk seçenek imkânlarıyla dekorasyona çok uygun aydınlatma ürünleridir. Artık mobilyaların her türünde LED’li dekorasyona rastlanmaktadır.

- Güneş enerjisi (Solar Energy) ile elektrik elde edilen yerlerde uygulanmaları hem daha kolay, hem de daha verimlidir. Tamamen enerjisini güneş ışığından temin eden bahçe aydınlatmalarında kullanıma çok elverişlidirler. Herhangi bir voltaj dönüştürücüye ihtiyaç duymadan akü voltajıyla emniyetli bir şekilde bu tür uygulamalarda kullanılabilirler.


- Havuz aydınlatmalarında düşük voltajla çalıştıklarından güvenlidirler.

- Binaların geceleri ışıkla renklendirilmesi yani ışıkla boyama konusunda rakipsizdirler. Son dönemlerde Boğaz köprüsü ve birçok yüksek bina bu tarzda LED lambalarla ışıklandırılmıştır.
 
- Çevreyi kirletmezler. Verimleri sayesinde daha az enerji kullanarak CO2 emisyonunun azaltılmasına yardımcı olurlar. Cıva buharı içermezler. Dolayısıyla ampul kırılması ve çevreye cıva buharı yayılması sorunu yoktur. Hatta LED ampulün küçük bir chip olması nedeniyle kendisinin kırılması çok zor oluşabilecek bir durumdur.


 
 
<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
Troy
10/7/2019 2:15:42 PM
OU
http://canadianonlinepharmacymrx.com/
Colby
10/7/2019 1:59:05 PM
AP
http://canadianonlinepharmacycl.com/
Erwin
10/7/2019 1:49:26 PM
LV
http://canadianpharmaciesoffer.com/
Bernd
10/7/2019 1:22:57 PM
TU
http://canadianpharmaciesgen.com/
Ana
10/5/2019 10:51:48 PM
ZO
http://canadianmailorderpharmaciesntx.com/
1609 Adet 1  ...  311  312  313  314  315  ...  322 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim