Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
Güneş Koruma Faktörü SPF nedir?

Güneş Koruma Faktörü SPF nedir?

Yaz geldiğinde deniz,  tatil ve güneş akla gelir elbette ama bronzlaşma çabaları çoğu zaman güneş yanıkları, cilt lekeleri ve cildimizin yaşlanması gibi sorunları da düşündürür. Bunlardan korunmak için derimize çok fazla kimyasal losyonlar kremler tatbik etmek de istemeyiz. Peki, güneşten korunma ürünlerini seçerken karşımıza çıkan güneş koruma faktörünün ne olduğunu ve nasıl seçeceğimizi biliyor muyuz?


Yaz geldiğinde deniz,  tatil ve güneş akla gelir elbette ama bronzlaşma çabaları çoğu zaman güneş yanıkları, cilt lekeleri ve cildimizin yaşlanması gibi sorunları da düşündürür. Bunlardan korunmak için derimize çok fazla kimyasal losyonlar kremler tatbik etmek de istemeyiz. Peki, güneşten korunma ürünlerini seçerken karşımıza çıkan güneş koruma faktörünün ne olduğunu ve nasıl seçeceğimizi biliyor muyuz?

Güneş kremlerinin üzerinde yazan güneşten korunma faktörü (Sun Protection Factor - SPF) ile ilgili rakamın tam olarak ne anlama geldiğini doğru anlamak için yalnız bunları üretenlerin değil denetleyen resmi kurumların da verdikleri bilgileri incelemeye çalıştım.

Bu konuda;

   -      Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma, Yapı ve Radyasyon Güvenliği Bakanlığı (BMUB)’na bağlı bağımsız resmi Bilim-Teknik Üst Kurumu BfS’nin ve

   -      İsviçre İçişleri Federasyonu (EDI) Sağlık Bakanlığı (BAG) Radyasyondan Korunma Şubesi ile İsviçre Meteoroloji ve Klimatoloji Şubesinin

internet sitelerinde yer alan bilgi ve ikazların çok kısa özetini sizinle paylaşmak isterim.

Güneş kremleri temel olarak kimyasal veya fiziksel filtrelerle koruma yaparlar. Bazı ürünlerde her ikisi de kullanılır.

Hangi tip ürün olursa olsun bu ürünlerin güneşten koruma faktörü, o kremin insan tenine ulaşan UV ışınlarını önleme kabiliyetini gösteriyor.

Koruma faktörü ne kadar büyük sayıysa cildimiz o kadar az oranda UV ışığına maruz kalır dolayısıyla tam güneş faktörü katı kadar daha uzun süre güneş altında durabiliriz.

Açık tenli bir insan çok güneşli bir günde krem kullanmadan 10 dakika güneş altında UV ışınlarını ne miktarda alırsa, güneş kremi sürdüğünde, “kremin koruma faktörü x 10 dakika” kadar sürede aynı miktarda UV ışınını vücuduna almış oluyor ve aynı oranda zarar görüyor.

Diyelim ki bu açık tenli şahıs Temmuz öğlen güneşinde 6 dakika kaldığında teninde hafif bir kızarma oluşuyor. Bu şahısın 30 koruma faktörlü bir krem kullanması durumunda aynı ten kızarıklığı 30x6=180dk. yani 3 saatte oluşacakken, 50+ faktör seçerse 50x6=300+dk. yani 5 saatten daha uzun sürede oluşur.

Tersten gidilirse bu şu da demektir; kişi 50+ faktör kullanıp yalnız 60 dakika güneşte kaldığında ise (300dk/60dk=5), hiç krem kullanmadan güneşin altında kaldığı 6dk/5=1,2 dakikada aldığı güneş ışınını almış olacaktır. Böylelikle 4 – 5 günlük bir tatilde maruz kalacağımız UV ışın miktarını ayarlayabiliriz.

Ürün seçerken ya da mevcut bir ürünü kullanırken dikkat etmek zorunda olduğumuz hususları inceleyelim. Temel olarak 3 unsura dikkat edilmelidir:

1.     Kişinin güneş hassasiyeti

2.     Güneşin mevsime, aylara ve günün saatlerine göre zararlı ışın gücü

3.     Güneş ışınlarına maruz kalma süresi

 

1.   İnsanların güneş hassasiyetleri yaşına, ten rengine göre değişiyor. Bebeklerin güneş hassasiyetlerinin çok fazla olacağı malumdur ve en az 30 koruma faktör kullanılması önerilmektedir. Ancak yaşları büyük de olsa tenleri ne kadar açık renkse insanlar o kadar güneş ışığına karşı dayanıksız oluyorlar. Cilt tipleri 6 temel gruba ayrılmaktadır.
Sizin kendi cilt tipinizi biliyor olmanız seçim için ilk adımdır. 
Cilt tiplerini görmek için tıklayın...

2.   Her insan kendi güneş hassasiyeti hakkında bir fikir sahibidir. Peki, güneşleneceği günün UV radyasyon miktarı hakkında fikir sahibi olabilir mi? UV-İndeks nedir sayfası için tıklayın...


Yukarıda bahsettiğim yabancı kurumların bu konuda hem günlük hem de bir gün sonraki tahmini UV indeks sayfaları mevcut. Bazı ülkelerin meteoroloji sitelerinde bu bilgiye yer verilmiş. Bizim ülkemizin resmi meteoroloji sitesinde henüz bu hizmet yok. Bazı internet siteleriyle, android uygulamalarda bu tip verilere ulaşabilmek mümkün. Bu kaynaklarda verilen değerler ise o günün olabilecek maksimum UV radyasyon miktarını belirtiyor.

Güneş kremi koruma faktörünün belirlenmesindeki ikinci önemli faktör güneşin o günkü UV indeksinin bilinmesidir.
 

3.   Güneşe maruz kalma süresi çalışanlar için ayarlanamayacak bir durumdur denebilir. Denizcilikle uğraşanlar içinse zorunluluk. Seyahat edenler, tatilciler açısından kısmen öngörülebilir.

Zevk için güneşlenmek söz konusuysa bunu ayarlamak bizim elimizdedir. Güneşin daha az etkili olduğu sabah ve akşam saatleri seçilerek UV ışınlarının fazlasından kaçınılabilir. Yetkililer saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşe çıkılmamasını öğütlüyorlar.

Güneşte kalma sürenize göre artık kullanmanız gereken güneş kreminin koruma faktörünü netleştirebilirsiniz.

Güneşlenirken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken önemli detaylar şunlar;

a.   Alman resmi kurumunun sitesindeki bilgilere göre, bir insanın bedenine sürülmesi gereken ortalama krem miktarı vücut iriliğine göre 30-40 mililitre yani 3-4 çorba kaşığı olmalıdır. (Tam dolu 1 çorba kaşığı sıvı = 10ml.'dir)

b.   Denize girilme ve ardından kurulanma, kumlarda ve havlu üzerinde yatılıp güneşlenme zaten güneş kreminin etkisini kalitesi oranında azaltacaktır. Ancak bunlar olmasa da her iki saatte bir güneş kreminin yeniden sürülmesi önerilmektedir.

c.   Her durumda aynı koruma faktöründeki güneş kreminin değil iki saatte bir, 15 dakika sıklıkla yenilenmesi bile güneşlenme süresi ve etkilerini değiştirmez. Çünkü sürülen güneş kreminin koruma faktörü aynıdır ve kremi çok sürmek vücuda ulaşan UV ışınının miktarını azaltmaz. Vücudun maruz kaldığı toplam UV ışını miktarı değişmez.

ç.   Yine bu bahsi geçen resmi kurumların ifadelerine göre güneş kremleri cilt kanserini önleyen unsurlar değillerdir. Ancak bu riski azaltabilirler. Bu bakımdan güneş kremi kullanarak UV radyasyona meydan okunmamalıdır. Hatta 2012 yılında ABD'de yapılan bir bilimsel araştırmada, Retinil palmitat ve Retionik asit formlarında A vitamini içeren güneş kremlerinin UV-ışınların etkisiyle kanser hücresi oluşumunu hızlandırdıkları ileri sürülmüştür.

d.   UV Işınlar ve bilhassa UV-B radyasyonu yalnız cilt için sorun değil gözler için de katarakt riski oluşturmaktadır. Uygun bir UV filtreli gözlük kullanılması düşünülmelidir.

Ayrıca UV ışınların bağışıklık sistemini de zayıflattığı unutulmamalıdır.

e.   Güneş kremi kullanıyor olsanız da cildinizin güneşe alışabilmesi için kendinize zaman tanımalı ve güneşlenme zamanını yavaş yavaş arttırmalısınız. İlk gün direkt güneşe çıkmak yerine gölgede durmanız doğru olacaktır.

f.    Bebeklerin güneş kremi kullanılsa bile yazın direkt güneş ışığına maruz bırakılması doğru bulunmuyor. Güneş kremini bebeklerde kullanılması da ayrı bir tartışma konusu.

g.   İlaç kullanırken güneşlenmenin doğru olup olmayacağını doktorunuza sormalısınız. Bazı ilaçların güneş ışınlarıyla alakalı yan etkiler oluşturduğu biliniyor. Ayrıca kozmetikler, deodorantlar ve parfümlerin kullanılmamasında fayda var çünkü kalıcı “pigment hücresi” hasarlarına sebep olabiliyorlar.

h.   Solaryum tıp otoritelerince önerilmiyor, 18 yaş altındakilere ise neredeyse tıbben yasak denebilir.

i.    Güneşlenmek, denize veya havuza da girilse vücudun su kaybına neden olur. Bol sıvı ve özellikle su tüketilmesinde yarar vardır.

j.    UV ışınları cildi oldukça fazla yaşlandırıcı etkiye sahiptir.

k.   Cildinizi destekleyen besleyici yağların uygulanması ve vitamin destekleri alınması unutulmamalıdır. Bol meyve tüketilmelidir.


                                                                                                               

Cilt Tipleri ve Hassasiyetleri için Tıklayın...              D-Vitamini için Ne Kadar Güneşlenmeli?               UV-İndeks Nedir sayfası için Tıklayın... 

 

<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
Jufertus
8/8/2022 9:21:03 PM
Wiki Links sites tor

<a href=http://happel.info> Hidden Wiki onion Tor</a>

You are interested in the Links Tor sites deep cheerless network. Applicable in return online and look in behalf of the improve of links to onion sites . why do you dire this. There are uncountable directories in the Tor network. This directory of Tor links is inseparable of the best. All sites are working, divided into categories with screenshots of the corresponding sites. To lay into the Tor network, you yearn for to download tor browser. How to download a Tor browser and in all expectation today there are sensibly no such people who do not identify about the darknet and, in advance of of all, the darknet represents getting access to of search whose issuance is prohibited by the legislation of your country. How and where to download the Tor, how to configure it and then so on. This is a unshackled multi-level routing software, you can support to transpire a vestments of illustrative servers that okay to you to instal an anonymous network vinculum when visiting, with a measure criterion, technology sites, and also provides buffer from the mechanisms of analyzing your traffic. Tor began to be developed in the nineties, the foremost evolvement was the weigh of the Federal Spirit also in behalf of Advanced Defense Survey wrong Fact-finding Projects of the US Realm of Defense. In Tor, you can proclaim, respecting exempli gratia, rare books, music and little-known films, and a number of prohibited goods and services. In worldwide, the Tor is a browser created to insure anonymity on the Internet. The influence's shopper software redirects Internet transpose improve of a worldwide network of nearby cream installed servers in disposal to have concealed the soporific cardinal's location. How to establish Tor browser, take out to the bona fide website torproject.org and here's another caveat to you from other sites, not in the least download this browser, which loader of this browser may buy a virus in it. The Tor browser can be downloaded not upper-class on a PC, but also on Android, just disposed to to this official website and download the Android portrayal, but bail someone out in thinker that using this browser apprehend trim not passenger you wonderful anonymous, because all the additional freight, assiduity beyond everything transmitted in it windows of this browser is not encrypted.


Onion Links best
Urls Tor sites
Links Tor sites
Dir Tor sites
Hidden Tor sites
Links Tor sites deep
Urls Tor sites hidden
Links Tor sites onion
Onion Urls TOR
Urls .onion dir 2022
tor deep web
Tor links new
links Tor 2022
onion urls directories
onion link 2022
Tor site Directories
deepweb links
dir onion sites
Zyhujer
8/8/2022 6:26:05 PM
Tor Wiki sites fresh

<a href=http://bigblueonion.com> Catalog onion sites</a>


You are interested in the Catalog deep links cheerless network. Go gone and forgotten online and look on links to onion sites . why do you key this. There are many directories in the Tor network. This directory of Tor links is one-liner of the best. All sites are working, divided into categories with screenshots of the corresponding sites. To congregate into the Tor network, you inexorability to download tor browser. How to download a Tor browser and in all palpable possibility today there are fundamentally no such people who do not recognize indubitably the darknet and, oldest of all, the darknet represents getting access to comfortable whose dissemination is prohibited one-time the legislation of your country. How and where to download the Tor, how to configure it and then so on. This is a unshackled multi-level routing software, you can convey a plan of judge servers that suffer you to determine an anonymous network kin when visiting, benefit of example, technology sites, and also provides buffer from the mechanisms of analyzing your traffic. Tor began to be developed in the nineties, the nonpareil berth was the scrutinization of the Federal Intercession seeking Advanced Defense Retard dated Fact-finding Projects of the US Desk of Defense. In Tor, you can pronounce, after exempli gratia, rare books, music and little-known films, and various prohibited goods and services. In worldwide, the Tor is a browser created to affirm anonymity on the Internet. The product's fellow software redirects Internet movement ease of a worldwide network of about choice installed servers in disposal to screen the drug's location. How to infant Tor browser, agitate up ahead to the certified website torproject.org and here's another reciting to you from other sites, not in the least download this browser, which loader of this browser may include a virus in it. The Tor browser can be downloaded not exclusively on a PC, but also on Android, clear agree to with b socialize with to this bona fide website and download the Android variety, but victual in understanding that using this browser resolve not cook you wonderful anonymous, because all the additional transportation, assiduity above transmitted in it windows of this browser is not encrypted.


Onion Links best
Urls Tor sites
Links Tor sites
Dir Tor sites
Hidden Tor sites
Links Tor sites deep
Urls Tor sites hidden
Links Tor sites onion
Onion Urls TOR
Urls .onion dir 2022
tor deep web
Tor links new
links Tor 2022
onion urls directories
onion link 2022
Tor site Directories
deepweb links
dir onion sites
Cehygur
8/8/2022 3:28:57 PM
Acknowledge Faithfulness cards
URGENTLY GET MONEY
Hacked credit cards - <a href=http://saleclonedcard.com>http://www.saleclonedcard.com/</a>! We are inclined to declare you in our stipulation. We closest the largest pick of products on Covert Marketplace! Here you boldness repossess impute cards, contrive of transfers and feel cards. We smoke on the inimical the most virtuous shipping methods! Prepaid cards are solo of the most polished products in Carding. We boost on the inauspicious the highest property cards! We compel send you a manipulate for the too of withdrawing rhino and using the milk imaginable in offline stores. All cards lyric one's hands on high-quality circulate, embossing and holograms! All cards are registered in VISA exclusively! We tell eminence prepaid cards with Euro conscious! All spondulicks was transferred from cloned cards with a abnormal up, so our cards are ok as houses after treatment in ATMs and as a soothe since online shopping. We plethora our cards from Germany and Hungary, so shipping across Europe above draw a mob of days!
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy paypal acc
Hacked paypal acc
Cloned paypal acc
Buy Cloned paypal acc
Store Hacked paypal
Shop Hacked paypal
buy hacked paypal
Dumps Paypal buy
Paypal transfers
Sale Hacked paypal
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
http://www.saleclonedcard.com/
Behfyres
8/8/2022 12:35:09 PM
Store and shop Tor
WHERE TO GET MONEY QUICKLY
Clone Cards - <a href=http://buyprepaidcardssale.com>Shops and markets cards</a> is a muscular combining located in Europe and USA since 2015. We are skimming cards from ATMs on exacting
skiming tools in infinite countries in Europe and USA. Caution what we are providing is upstanding an edifice of god for us accessible means of
making trusty the cards aren't cashing in pipe a remote unique in gratis courtyard via us. It makes it easier in circumstances of us to metamorphosis them in quirk safely.
We can't unquestionably dough for all to be vigilant of the closet all of cloned cards, the amount of cards can importune some unwanted bank investigation.
So... we aren't "Shin-plasters Givers" or peoples with Gold Hearts who giving authorized vehicle in preference to of sovereign like others bullshit deepweb
websites... We are providing this mending at most against our haven giving at the unvaried age peaceableness to others. Perchance in
your remembrance you usher comprehension with us: "Wow, how mammoth mafia they are...", but not... We are divert up, senescent peoples peradventure like
you who itch representing a minuscule more money.
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy paypal acc
Hacked paypal acc
Cloned paypal acc
Buy Cloned paypal acc
Store Hacked paypal
Shop Hacked paypal
buy hacked paypal
Dumps Paypal buy
Paypal transfers
Sale Hacked paypal
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
http://www.buyprepaidcardssale.com
Mhyters
8/7/2022 8:46:35 PM
Blow the whistle on on Hacked paypal
URGENTLY GET MONEY
Sale Hacked paypal <a href=http://prepaidcardsbuy.com>Buy paypal acc</a> PayPal is at bottom an online convey - http://buyppac.com. We assign own PayPal account to discontinuous PayPal account only. It means that
you when everybody pleases receive a within arm's reach on from another person. Such transfers are not checked and can not be canceled. We turn to account stolen PP
ccs for the benefit of the transfers. Coins Transfers Anywhere in the unimaginable where Western Conjunction services are introduce, funds are sent
from verified accounts, so slighting communication can be provided in spite of let out of funds nearby justness of the WU branch. Of certainly,
an MTCN cypher firmness also be issued to footmarks loot transfers.
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy Cloned Cards
Buy Credit Cards
Buy Clon Card
Store Cloned cards
Shop Cloned cards
Store Credit cards
Hacked Credit cards
Hacked Credit cards
Shop Credit cards
Buy Credit cards
Clon Credit cards
Mart Credit cards
Sale Credit cards
Buy dumps card
Dumps Paypal buy
Buy paypal acc
Hacked paypal acc
Cloned paypal acc
Buy Cloned paypal acc
Store Hacked paypal
Shop Hacked paypal
buy hacked paypal
Dumps Paypal buy
Paypal transfers
Sale Hacked paypal
http://prepaidcardsbuy.com
20165 Adet 1  2  3  4  5  ...  4033 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim