Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
Leonardo Da Vinci Abartılıyor mu?


Batı bize kendi değerlerini doğal olarak dayatıyor. Birçok değerini bizler onlardan bile daha fazla sahipleniyoruz ama bazı dayatmaların haksız olduğunu da bilmekte fayda var.Bunlardan birisi de Da Vinci diye düşünüyorum.
Da Vinci Şifresi filmi..., Avrupa Komisyonu Leonardo Da Vinci Programı..., Da Vinci Learning TV kanalı..., Da Vinci Enstitüsü..., Da Vinci Bursları..., Da Vinci İcatları Sergisi... vs.

Avrupa'da bir Üniversite'nin, Leonardo Da Vinci'nin taslaklarındaki bir makine veya aracın çalıştığını ispat eden uygulamaları gerçekleştiren öğrencilere Burs'lu eğitim imkanı sağladığını duyuran bir haber okumuştum. Halbuki Da Vinci'nin taslaklarının hiçbirisi çalıştırılabilecek detaya sahip değildir, aksine yalnızca basit prensip resimlerinden ibarettir.


Amerikalı araştırmacı yazar Michael H. Hart'ın "En Etkin 100" isimli kitabında Leonardo Da Vinci'yi Dünya'daki en etkili 100 kişinin arasına almamasının nedenini bakın nasıl anlatıyor, aynıyla yayınlıyorum;


Leonardo Da Vinci 1452'de İtalya'da Floransa yakınlarında doğdu ve 1519'da öldü. Aradan geçen yüzyıllar onun belki de gelmiş geçmiş en parlak evrensel deha olarak ününü gölgelememiştir. Eğer bu, ileri gelen kişiler listesi olsaydı Leonardo mutlaka elli arasına girerdi. Ancak yeteneği ve şöhreti tarihte yaptığı gerçek etkisinden çok fazladır.

  Leonardo geride kalan not defterlerinde, uçak ve denizaltı gibi pek çok modern icadın resimlerini bırakmıştır. Bu not defterleri onun zekasının ve özgünlüğünün kanıtlarıysa da, bilimin gelişmesinde hiç etkin olmamıştır. Leonardo bu icatların modellerini yapmış değildi. İkinci olarak fikirleri zekice olmakla birlikte, bu icatların çalışmayacakları açıkça bellidir. 

  Bir uçak ya da denizaltı fikrine sahip olmak başka, onu kesin ve ayrıntılı çizip çalışan bir modelini yapmak başka bir şeydir. Büyük mucitler parlak fikirlere sahip olup bunların ardını bırakan kişiler değillerdir; bunlar daha çok Thomas Edison, James Watt ya da Wright Kardeşler gibi mekanik beceriye sahip işleyen bir şeyi yapmak için ayrıntıları bulacak ve güçlükleri aşacak sabıra sahip insanlardır.
Leonardo bunu yapmamıştır.

  Ayrıca onun taslakları, icatlarının çalışması için gerekli ayrıntılara sahip olsalardı da, bunun fazla yararı olmayacaktı; çünkü icatları not defterlerinde gömülü kalmış ve bunlar ancak yüzyıllarca sonra yayınlanmışlardır. Not defterleri yayınlandığında (bunları aynadan okunabilecek tarzda tersten yazmıştır) bu icatlar altındaki fikirler çoktan başkaları tarafından bulunmuştu.

 Leonardo bir bilim adamı ve mucit olarak önemli bir etkinliğe sahip değildir.

 Bu listeye alınabilmesi ancak sanatsal başarılarıyla olacaktı. Leonardo birinci sınıf bir ressamdı ama Rembrandt, Raphael, Van Gogh ya da El Greco'dan fazla sivrilmiş de değildi. Daha sonraki sanatsal gelişme üzerinde etkisi bakımından Picasso ve Michelangelo'dan çok daha az etkindir.
 
Leonardo'nun başladığı projeleri tamamlamama alışkanlığı vardı. Tamamlanmamış tabloları yukarıda sözü edilen ressamlara oranla çok fazladır. Birini tamamlamadan bir başka işe geçmesi olağanüstü yeteneklerinin büyük bir kısmını boşa harcamasına neden olmuştur.

Mona Lisa'yı yapan bir insanı başarısız olarak nitelemek garip görünse de, onun meslek yaşantısını titizlikle inceleyen araştırmacıların çoğunun vardığı sonuç budur.

Ünlü bir Mimar olmasına karşın bitirilmiş bir binası yoktur. Onun yaptığı bir tek heykel bile günümüze ulaşmamıştır. Kendisinden kalan pek çok çizim, bir kaç görkemli tablo (yirmiden az) ve 20. yüzyıl okurlaını dehası karşısında hayrete düşüren not defterleridir.
Bilim ya da icat dünyasın üzerinde hiç bir etkisi olmamıştır.

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi Da Vinci'yle ilgili film, fon, vakıf, burs, kurs, şifre vs. gibi haberleri okudukça hep Amerika'lı yazarın yukarıdaki yorumu aklıma gelir.

Sizlerle paylaşmak istedim.


<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
Trinidad
7/18/2022 8:09:16 PM
NM
https://canadianpharmaciesnow.com/
Riley
7/18/2022 2:05:15 PM
VM
http://canadianpharmacycenterhd.com/
Cecile
7/18/2022 4:52:33 AM
RM
https://canadianpharmaciesking.com/
Karri
7/17/2022 11:03:00 AM
ME
https://canadianpharmunited.com/
Kerri
7/17/2022 9:17:53 AM
KJ
https://vardenafilfit.com/
1268 Adet 1  2  3  4  5  ...  254 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim