Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
Cep Telefonları Hangi Tip Radyasyon Yayarlar?


“Cep telefonlarının radyasyon yayması” ve bunun kanser yapabilme etkileri hakkında basında sıklıkla çıkan haber ve yorumlar, bu kelimenin “nükleer radyasyon”la ilişkisi olduğu gibi bir anlaşılmaya yol açıyor.

"Radyasyon" kelime olarak “ışıma”, “yayınım” veya “yayınma” anlamına geliyor.

“Nükleer Radyasyon”, “iyonlaştırıcı radyasyon” veya tam Türkçe olarak “iyonlaştırıcı ışıma”dır.

 

 Bilindiği gibi, radyoaktif ışıma tarzında Atom altı parçacıkların yayınımı söz konusudur. Alfa, Beta ve Gama parçacıkları radyoaktif element tarafından ortama yayılır. Bu parçacıkların enerjileri çok fazladır. Canlıların hücre yapılarını, DNA’larını parçalayıp bozabilirler. Radyoaktif herhangi bir parça olmadığı için cep telefonu ve bunların baz istasyonlarında radyoaktif radyasyondan söz edilemez.

Dolayısıyla GSM sistemlerinin yaydığı radyasyonun nükleer radyasyon değil elektromanyetik radyasyondur, Bu durumda konu X-ışınlarıyla (Röntgen ışınlarıyla) benzerlik gösteriyor denilebilir. Ancak X-ışınları mor ötesi ışıktan çok daha yüksek frekanslara sahiptir ve X-ışını radyasyonu elde etmek öyle kolay bir iş değildir.

Ayrıca GSM sistemleri TV yayınlarının hemen üzerindeki ve mikrodalga fırın frekanslarının ise çok altındaki frekans bantlarında çalışırlar. Bu açıdan durum ancak evlerimizdeki mikrodalga fırın etkileriyle kıyaslanabilir. Ama, mikrodalga fırınların frekansları GSM sistemlerininkinden çok daha yüksek ve güçleri de en az 15 ila 20 kat daha fazladır.

Mikrodalga fırınların çok altındaki frekanslara sahip olsa da en kötü durumda cep telefonlarının vücut sıcaklığını yükseltebilmesinden söz edilebilir. Bu nedenle, gsm telefon ve baz istasyonlarının elektromanyetik dalgalarının yaratabileceği kötü etkilerden kaçınılması için, bunların yayın güçlerine sınırlandırmalar getirilmiştir. Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının SAR değerleri ve elektro manyetik güçleri hakkındaki diğer BLOG yazımda detaylar okunabilir.

Cep telefonlarından kaynaklanan elektromanyetik dalgaların zararsız olduğunu iddia etmek mümkün değildir ama nükleer radyasyon ve Röntgen ışınlarının zararları kesin ve ispatlanmışken, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmuş bu cihazlar hakkındaki "tabirler" biraz daha bilinçli kullanılmalı ve yanlış algı oluşmamalıdır.

 
Radyasyon kelimesi yalnız başına kullanıldığında herkese nükleer radyasyonu çağrıştırdığı için kelimenin başında neyle ilgili olduğunun belirtilmesi daha doğru olacaktır.

Elektromanyetik radyasyon, kızılaltı radyasyon, UV radyasyon, radyoaktif radyasyon, kozmik radyasyon, X-ışını radyasyonu vs. gibi.<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
psype
3/27/2022 12:00:40 AM
buy college papers
online essay grammar service <a href="https://englishessayblog.com/">best mba essay writing service</a> essay to business customer service
frert
3/22/2022 10:33:54 PM
pdp_tropical
He dreamed of eating green apples with worms. <a href="https://cutt.ly/ESIckvJ">https://dref.xyz/?https://www.google.com/ </a>The lake is a long way from here.
AbrtVat
3/15/2022 10:55:33 AM
614219291 more
<a href="https://t.me/filmfilmfilmes/21">Рассказ Служанки</a>
AbertVat
3/5/2022 4:42:34 PM
скільки може тривати війна в україні
коли закінчиться війна в україні передбачення <a href="http://bitly.com/skilky-shche-bude-tryvaty-viyna-v-ukrayini">коли закінчиться війна в україні</a> коли закінчиться війна в україні 2022 передбачення
PrzPZ
2/1/2022 10:00:42 PM
n553yzr
<a href="https://seroquel4all.top">buy seroquel online no prescription</a>
36 Adet 1  2  3  4  5  ...  8 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim