Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
LED Aydınlatmanın Dezavantajları Nelerdir?

 
LED aydınlatma ürünleri pazarlarda yaygınlaşmaktadır ama acaba LED ampullerin kullanımında ne gibi dezavantajlarla karşılaşılır? Tarafsızca ve etraflıca konuyu maddeler halinde irdeliyoruz.
LED ışık kaynaklarının dezavantajları şöyle sıralanabilir:
- Evlerde kullanım için standart ampul yerine takılabilecek tarzda olan LED ampuller henüz yaygınlaşmamıştır. Bunun nedeni, LED'lerin yüksek sıcaklığa dayanıksız oluşudur. 11W'lık LED ampulün soğutulması için bile ciddi bir soğutucuya ihtiyaç duyuyor olması, standart ampul boyutunda daha büyük güçlerde üretimini güçleştirmektedir. Evler için pazarda daha çok masa lambası, gece lambası, ya da spot lamba şeklinde, basit LED'lerle üretilen ürünler bulunabilmektedir.

- Piyasada bulunabilen birçok E27 veya E14 duy’lu LED ampuller ışığı aşağıya doğru, açılı olarak (genellikle 60° gibi) daire şeklinde bir alanı aydınlatacak tarzda vermektedirler.  Bu aydınlatma konforunu kötü etkileyebilen bir durumdur. Normal (armut) tipte bulunabilen E27 ve E14 duy’lu LED’li ampullerinse güçleri ve ışık akıları henüz günlük yaşam mekânları için yeterli değerlerde değildir. Bir mekânda bunlardan çok sayıda kullanılması düşünüldüğünde ise yatırım maliyeti ile toplam enerji sarfiyatı artarak ekonomik olmaktan uzaklaşmaktadırlar.

- LED aydınlatma armatürleri ve ampulleri henüz oldukça pahalı ürünlerdir. Evlerde tasarruflu ampullere oranla sağlayacakları avantaj, kendisini kısa sürede amorti edecek kadar büyük değildir. Uzak Doğu'dan gelen markasız ürünlerin fiyatları uygun gözükse de standart dışı ve çabuk arızalanıyor olmaları, ışık kalitelerinin düşük olması kullanımları konusunda tereddüt yaratmaktadır.


- LED’ler noktasal ışık kaynaklarıdır, bu nedenle lens ve merceklerle donatılarak ışığın yönlendirilmesine çalışılır, dolayısıyla doğru LED armatür ya da lamba tarzı seçilmezse ortamda gölgelerin oluşmasına neden olurlar.

- Piyasadaki standart flüoresan lamba boyutlarında olan "flüoresan tip LED ampul"lerin fiyatları bir hayli yüksektir. Bu nedenle bunlar da rağbet görmemektedir.


- LED ürünler sıcak ortamlarda çalıştırmaya uygun değillerdir. Özellikle power-LED’li ürünler sıcak fabrika ortamlarında ve sıcaklıkları 50°C’ı geçen tavanlarda uygulanmaları tavsiye edilmez. (Lambanın çalıştığı sürelerdeki sıcaklık değeri).

- LED’ler bir gerilim düşürücü devreye ihtiyaç duyarlar. Bu devreler bazen harici bazen de ürüne tümleşik dâhili yapıdadır.. Genellikle bir sabit akım kaynağı olan bu cihazlar da diğer tasarruflu ampullerde olduğu gibi çevreye elektromanyetik dalga yayarlar ve yeterince soğutulmamaları durumunda veya şebekeden kaynaklanabilecek sorunlardan dolayı arızalanabilirler. Kalitesiz bir LED besleme cihazı LED ampulün de ömrünü kısaltır.

- Şerit LED’lerle aydınlatma ve dekorasyon gibi uygulamalarda yanlış yani ters polaritede bağlanan kablo uçları tüm LED’lerin bozulmasına neden olabilir.


- Power-LED kullanılan lambalar özellikle soğumaya ihtiyaç duyarlar. Bu bakımdan bu tür ürünlerin hava akımı olabilecek veya tam kapalı olmayan yerlere konması gereklidir.

 
- Birçok LED ampulde LENS’ler kullanıldığından bu lens’lerin kalitesi de çok önem arz etmektedir.  Lens’lerin kötü kalitede olmaları, ısıdan ve ışıktan etkilenerek zamanla sararıp renk değiştirmesine ve ışık geçirgenliğinin bozulmasına yol açabilmektedir. Ayrıca bu lens’lerin yerlerinden oynamaları da ışığın kalitesini kötü etkileyebilmektedir.

 
- LED’li armatürlerin bazılarında kullanılan ve özellikle ayarları yapılmış reflektörlerin sağlam yapıda bir kasaya tespit edilmiş olamamaları da çarpma ve titreşimlerde ayarların bozulmasına ve işlevini doğru olarak yerine getirmemesine, dolayısıyla da verim düşüklüğüne neden olabilir. Reflektörler ışığın istenilen doğru tarzda aydınlatma yapmasına yardımcı olan armatürlerdeki önemli unsurlardan birisidir.

 
 - Bilhassa büyük güçlü power-LED’li armatürlerde LED’lerin değiştirilebilir olmaması, arızalanan tek bir LED yüzünden tüm armatür’ün kullanılamaz olmasına sebep olabilir.

- Arızalanan LED’lerin değiştirilmesi ancak ehil kişiler ve kaliteli uygun lehimleme gereçleri kullanılarak yapılabilir. Çünkü LED’e tatbik edilen ısı LED’in ışık karakterini etkileyip bozabilmektedir. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, zamanla armatürde kullanılan LED’ler piyasada bulunamayabilir. Yedekleme konularında tedarikçilerle önceden konuşulmalıdır.
 
  - En büyük sorun ise aydınlatma armatürleri için belirli standartlarda birbirleriyle direkt yer değiştirilebilir LED ampüllerin henüz üretilmemiş olmasıdır. Bugün bir aydınlatma armatüründe biten örneğin halojen ampul piyasadan kolayca bulunup değiştirilebilirken, LED'li armatürlerde armatürün komplesinin değiştirilmesi gerekir ya da yalnızca üreticisinden yedekleri temin edilebilir. Belirli bir üreticinin ampullerinin başka bir firmadan temini mümkün olmaz. Uluslararası büyük aydınlatma ürünleri üreten firmalar bu yönde çalışmalar yapmaya başlamış bulunuyorlar. Armatürler için standart güç ve boyutlarda LED ampuller üretilene kadar bu sorun devam edecektir.


 

<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
Dillon
6/30/2022 6:33:46 PM
YZ
https://empireviagra.com/
Reta
6/29/2022 9:46:19 PM
ZC
https://canadianpharmunited.com/
Mitchel
6/29/2022 6:57:51 PM
CB
https://canadianpharmaciesboss.com/
Faith
6/29/2022 3:04:34 PM
BW
https://canadianpharmunited.com/
Susie
6/29/2022 2:46:27 AM
RP
https://canadianpharmacydeluxe.com/
1518 Adet 1  ...  3  4  5  6  7  ...  304 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim