Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
Kuantum Teorisi ve Elektronların Yörüngelerindeki Hareket Şekli

Kuantum Teorisi ve Elektronların Yörüngelerindeki Hareket Tarzı;
Elektronlar bulundukları enerji seviyelerinde tıpkı gezegenlerin güneşin etrafında döndükleri gibi tek bir çizgi hat üzerinde mi dönerler?Bizlere elektron yörüngelerini hep o şekilde tasvir eden resimler çizilip, animasyonlar gösterildiğini hatırlıyorum.

Halbuki bu mümkün olmamalıdır. Çünkü her enerji seviyesindeki elektronlar hem birbirlerini hem de diğer enerji seviyesindekilerini etkileyerek yani, aynı kutuplu oldukları için boşlukta birbirlerini iterek aynı çizgi üzerinde duramayacaklardır. Birbirlerine olan uzaklıkları aynı mesafede tutabilmek için her yöne her tarafa doğru hareket edeceklerdir.
Herhalde bu nedenle atom çekirdeğine yaklaştıkça her enerji seviyesinde daha az sayıda elektron olması da bu yüzdendir. Her elektron birbirine belirli bir uzaklıkta durmak durumundadır. Yörünge çapı küçüldükçe o yörüngedeki elektron sayısı azalarak elektronlar arası mesafe aynı tutulmaya çalışılıyor olabilir.

 Bir de diğer atomlarla molekül veya bileşikler oluşturmuş oldukları ve bunların elektronlarıyla da etkileştikleri düşünülürse bir tek çizgide durmaları hiç mümkün olmamalıdır.

Bir Hidrojen Atomunun çekirdeği bir elma kadar olsaydı, bunun çevresinde dönen elektron 0,001mm. ve elektronun yörüngesinin çekirdeğe uzaklığı 10.000metre (10Km.) olurdu. Eğer elektron müthiş bir hızla bütün yörüngenin her yerinde dolaşmasaydı hidrojen atomunu tuttuğumuzda elektronundan önce çekirdeğini yakalamış olurduk. Hâlbuki bütün atomları yani cisimleri tuttuğumuzda o cismin en dış enerji yörüngesindeki elektronların oluşturduğu bulutsu katmanı tutarız.
Tabii milyarlarcasını bir arada!

Araç lastiğnde sübop üzerine takılan yalnızca bir adet LED, teker dönünce adeta jant'ın bütün çevresinde gibi görünüyor.
Bir çubuk üzerine dizilen LED lambalar, çubuğun dairesel hareketi sırasında doğru zamanlamayla yakıp söndürülmesi yoluyla bir saat olarak gözüküyor ya da bir yazı yazılabiliyor.
Dönen bir vantilatörün veya helikopter pervanelerinin de bütün daire çevresinin her an her yerindeymiş gibi göründüğünü hepimiz biliriz.

Peki burada nasıl bir sonuç çıkar? Bence, saniyede 2000 Km. hızla hareket eden elektronlar milimetrenin milyarda bir büyüklüğünde yörüngelerinde adeta "her yerdeymiş" gibi görünür ve hiç bir kamera, hiç bir teknoloji onun bu hareketinin ayrıntısını görüntüleyemez. Olsa olsa ancak atomun en dış yörüngesinin elektron veya elektronlarının oluşturduğu BULUT benzeri bir görüntü oluşacaktır.
 Klasik atom modelinde tanımlanan çigisel sabit yörüngenin doğru olmadığı anlaşılmaktadır.
Bir yerine iki, sekiz, on altı hatta otuz iki aynı cismin aynı yüzeyde olmasını ve birbirlerini itip ara mesafelerini koruyarak hep birlikte dönme durumunu bir düşünün. Artık cismin hakikaten tam olarak nerede olduğunu anlayamaz sanki bütün küre yüzeyinde o cisim kaplıymış gibi görürsünüz. Yani cismin oluşturduğu bir BULUT.

Peki bize Kuantum Teorisi de bunu anlatmıyor mu? Ama bunda büyük bir gizem saklı olduğunu ima ederek;

  - Klasik atom teorisindeki gibi bir elektron yörüngesinden artık bahsetmek söz konusu değildir, Kuantum Fiziğinde BULUT tarzında bir yörünge mevzu bahistir. (Burasını anlıyoruz).

- Bir elektron her an her yerde olabilir... (Evet, bu şekilde algılanır demiştik).

 - Bir elektron aynı anda iki yerde birden olabilir.... (yok artık!)

Çekirdek yörüngesinde yalnızca bulut halinde görülebilen elektron ya da elektronları nasıl oldu da iki ayrı yerde net olarak görüp onun aynı elektron olduğuna kesin kanaat getirdiler doğrusu anlaması güç.
Hangi kamera ya da DENEY şekli bunu tespit edebildi ve aynı anda iki yerde birden olabilen elektronun aynı elektron olduğunu nasıl anladılar? Bunun başka bir elektron olmadığından nasıl emin olabildiler? Elektronun üzerine işaret mi koydular, doğrusu hayret! (Anlaşıldı, ben Klasik Atom Fiziği tarafındayım herhalde!)

Eğer bu durumu "
çifte yarık deneyi" ile açıklayacaklarsa, bu konudaki görüşlerimi "çifte yarık deneyi ne anlatıyor" başlıklı yazımda belirtmiştim. Bu deneyin şartları hakkında endişelerim var. Hem evrenin bu kadar rastgelesel olduğundan, elektronların sezgilerinden falan bahsedeceksin hem de yaptığın deneyin sonuçlarından emin olacaksın. Bana bu biraz çelişik bir durummuş gibi geliyor.<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
GeorgeBoymn
6/30/2022 2:37:08 PM
how to get prescription drugs without doctor
https://cipro.best/# cipro
IsiahKap
6/30/2022 7:41:56 AM
carprofen without vet prescription
cvs prescription prices without insurance <a href=" https://withoutprescription.store/# ">canadian online drugstore</a>
Jeffreyenvic
6/30/2022 6:52:52 AM
ed remedies
buy generic ciprofloxacin <a href=" https://cipro.best/# ">ciprofloxacin over the counter</a>
https://erectionpills.best/# best over the counter ed pills
<a href=https://withoutprescription.store/#>ed meds online without doctor prescription</a> canadian drugstore online
JefferyBug
6/29/2022 8:50:07 PM
medication for ed
cipro 500mg best prices <a href=" https://cipro.best/# ">purchase cipro</a>
Jeffreyenvic
6/28/2022 5:45:23 PM
ed medication
ed drugs online from canada <a href=" https://withoutprescription.store/# ">buy prescription drugs online without</a>
https://cipro.best/# buy ciprofloxacin over the counter
<a href=https://gabapentin.icu/#>neurontin sale</a> buying neurontin online
56 Adet 1  2  3  4  5  ...  12 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim