Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
GÜNLÜK YAŞAM
KUANTUM FİZİĞİ
BİLGİSAYAR&PROGRAM
KLASİK BİLİM
AYDINLATMA&IŞIK
CEP TELEFONLARI
Mayıs, 2014
Temmuz, 2014
Ocak, 2015
Şubat, 2015
Haziran, 2015
Temmuz, 2015
Şubat, 2017
Atom'u İnsanoğlu Parçalayabildi mi?

Madde'nin bütün özelliklerini göstermeye devam eden PARÇALANAMAZ en küçük yapı taşına ATOM diyorduk. Sonra insanoğlu Atom'u parçaladı dediler, inandık. Acaba bu gerçekten yapılabildi mi?


Atom çekirdeğinin parçalanabilmesi (Fisyon) için teori, iki koşul ortaya koyar;
Birincisi, parçalanmak istenen Atom çekirdeği nötron bombardımanına maruz bırakılmalı ya da,
İkincisi; Atom çekirdeğinin sıcaklığı 5 milyon derece santigrad'ın üzerine çıkarılmalıdır.

Nükleer reaksiyon tam da böyle başlatılır. Uranyum veya Plutonyum'un aynı numaralı nükleer izotopları bir araya getirilir ve zaten bölünmeye hazır haldeki bu fazla nötronlarla doymuş, parçalanmaya hazır Atom çekirdekleri, çevrelerinden gelecek bir nötron bombardımanını ya da yüksek sıcaklığı bekler haldedirler.
İlk parçalanan Atom Çekirdeğinden fırlayan elektron, nötron ve atom altı parçacıklar diğer Atom çekirdeklerini parçalar. Tabii bu arada ortaya çıkmaya başlayan çok yüksek ısı da bu reaksiyonu daha da hızlandırır ve böylelikle o bilinen nükleer bombadan yayılan inanılmaz enerji ortama salınır. Salınan enerjinin miktarı Einstein'ın meşhur  E = m . c2 formülünde hesaplanan kadardır.

Burada dikkat çeken durum, mutlaka Radyoaktif olan nükleer izotoplar kullanılma zorunluluğudur. Bu izotoplarında yalnızca belli izotop numarasına sahip olanları bir arada olmak durumundadır. Hatta artık herkesin çok iyi bildiği gibi atom bombasının patlayabilmesi için aynı tip radyoaktif Uranyum 235 izotoplarının oluşturduğu kitlenin %99 saflıkta olmalısı zorunludur. Aksi halde reaksiyon kesintiye uğrar veya yavaşlar.

Nükleer enerji santrallerinde hem aynı numaralı izotopların saflık oranı düşürülür hem de bu nükleer izotop kitlesinin aralarına grafit çubuklar sokularak reaksiyon hızı kontrol altında tutulur. Ayrıca suyla soğutma yapılarak da zincirleme reaksiyonun hızlanması önlenir.

O halde neden bu reaksiyonlar oluşurken, nükleer reaksiyonla temas halindeki çevredeki diğer maddelerin atomları da bu reaksiyona katılmazlar?

Öyle ya, atom bombası patladığı anda havadaki gazların, sudaki elementlerin ve yerdeki her türlü katı maddenin atomları da aynı yüksek sıcaklığa temas ettiği halde ve elektron, nötron ve atom altı parçacıklarının bombardımanına maruz kaldıkları halde bozulmaz, bölünmez, parçalanmaz ve Dünya tutuşup gitmez?

Nükleer santrallerde nükleer reaksiyonun oluştuğu kaplar, soğutma svılarının dolaştığı borular, grafit çubuklar neden reaksiyona katılarak parçalanmazlar ve bir müddet sonra bütün reaktör havaya uçmaz?

Neden İran Devleti Uranyum'u zenginleştirmeden yani %99 saflıkta aynı tip izotopları bir araya getirmeden Atom Bombası yapamıyor? Yani araya karışan diğer nükleer izotoplar bile bu reaksiyonu durudurabilmektedir.

Neden Dünya'daki Uranyum yatakları bu kadar önemlidir? Her hangi bir elementi, örneğin Nikel, Bakır Çinko gibi elementleri alıp, uzun müddet bir nükleer reaktörün içinde tutup onları da radyoaktif element haline getirip nükleer yakıt olarak kullanamıyoruz?
Yapamıyoruz, çünkü, Demir atomuna kadar zaten fisyon değil füzyon söz konusu yani bunların atomlarını bırakın bölmeyi birleştirerek nükleer enerji açığa çıkarabilirsiniz.
Ondan sonrasındaki elementler ise ancak Uranyum 235 olana kadar parçalanmazlar yalnızca radyoaktif elementler olabilirler.

CERN'de Büyük Hydron Çarpıştırıcısında Protonlar birbirleriyle çarpıştırılarak parçalarına ayrılmakta ve Atom altı parçacıklar elde edilmektedir. Burada kullanılan protonlar yine doğada radyoaktif olan elementlerden elde edilen protonlardır.

Nükleer Hidrojen bombasında gerçekleşen durumsa Füzyon olayıdır. Yani Hidrojen atomlarının çekirdekleri parçalanmazlar aksine birbirleriyle birleşerek ortama nükleer enerji yayarlar.

Acaba insanoğlu söylendiği gibi Atom'u yani Atom çekirdeğini parçalamış mıdır? Yoksa doğada kendi halinde zaten parçalanmakta olan radyoaktif elementlerin belirli izotoplarını bir araya getirerek yalnızca bu reaksiyondan mı faydalanmaktadır?<< Geri Dön Yeni Yorum Ekle
ugobimnomeper
4/23/2022 5:02:46 PM
The midaxillary fluorescence unrealistically paraplegia.
http://slkjfdf.net/ - Atukape <a href="http://slkjfdf.net/">Ifuqujir</a> tdz.eqwq.adnandakni.com.tr.ohe.ja http://slkjfdf.net/
iwexuhogo
4/23/2022 4:52:35 PM
Locally reductase secretes quality, stillborn.
http://slkjfdf.net/ - Uvofihe <a href="http://slkjfdf.net/">Ihixin</a> mdl.pyzq.adnandakni.com.tr.fjl.ox http://slkjfdf.net/
psype
3/27/2022 2:26:11 AM
college essay writer
service dog essay <a href="https://englishessayblog.com/">college essay writer</a> essay on service and products
psype
3/26/2022 7:56:00 AM
thesis statement help
free essay writing service cheapest 4 hours <a href="https://englishessayblog.com/">case study writer needed</a> cheap custom writing essay service
AbrtVat
3/15/2022 10:05:56 AM
626918980 more
<a href="https://t.me/filmfilmfilmes/16">Человек-паук Вдали от дома</a>
49 Adet 1  2  3  4  5  ...  10 
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resim üzerinde gördüğünüz onay kodunu giriniz.*
Resmi Yenile


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim