Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim

RAKAMLARLA TÜRKİYE
Hoşgeldiniz!
TÜRKİYE'NİN NÜFUSU
İllerin Nüfus Sıralaması
Yaş Gruplarına Göre Nüfus
İllerin Nüfus Yoğunlukları
Nüfus Yoğunluk Sıralamasına göre İller
İllerin Nüfus Yoğunluk Haritası
Türkiye'nin Yaş Ortalaması
Ortalama Yaşam Süresi ve Avrupa
Geçmiş Yıllarda Türkiye Nüfusu
TÜRKİYE'NİN YÜZÖLÇÜMÜ
İllerin Yüzölçümleri
İllerin Yüzölçümü Sıralaması
Türkiye Coğrafi Rakamları 1
Türkiye Coğrafi Rakamları 2
Dünya Nüfus Sıralaması 1
Dünya Nüfus Sıralaması 2
Dünya Yüzölçümü Sıralaması 1
Dünya Yüzölçümü Sıralaması 2
Ülke Nüfus Yoğunluk Sıralaması 1
Ülke Nüfus Yoğunluk Sıralaması 2
Avrupa'da Türkiye_1
Avrupa'da Türkiye_2
Türkiyen'nin En Kuzeyi Neresidir
Türkiye'nin Yüzölçümü Karmaşası
Türkiyen'nin En Kuzeyi Neresidir


TÜRKİYE'NİN EN KUZEY NOKTASI


Bugüne kadar sanırım herkes Türkiye’nin en kuzey noktasının Sinop’un Karadeniz kıyısındaki İnceburun sahilinde olduğunu bir şekilde duydu ve hatta okullarda öğrendi.

Fakat, teknolojik gelişmeler sayesinde artık bunun doğru olmadığını görüyoruz. Türkiye'nin en Kuzey noktasının Kırklareli Ahlatlı Köyü'nün sınırı olduğunu aşağıda görebilir ve kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Bazı yerlerde Sinop İnceburun "Türkiyenin ana karasının uç noktaları" verililrken en kuzey nokta olarak belirtilmektedir. Ancak aynı ifadenin hemen altında en batı ucu olarak Trakya'nın uzantısı olan ve ana kara ile bağlantısı olmayan Gökçeada gösterilmektedir.

Eğer Türkiye'nin ana karasının en Kuzey ucu Sinop İnceburun ise en Batısı Çanakkale-Babakale olmalıdır. Çünkü ana karanın en batısı orasıdır. Yani bir konudaki bilgiler aynı temele dayanmalıdır.

Ayrıca, Türkiye bir bütün olarak ele alınmalı ve ülkenin her yöndeki en uç noktaları verilirken Türkiye'nin Avrupa'daki toprakları da dikkate alınmalıdır.

Bilgisayarımızdan dünyadaki her noktanın Enlem ve Boylam değerlerini kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Dolayısıyla konuyla ilgilenen insanlar Türkiye’nin her yöndeki en uç noktalarını bu sayede görebilirler.


Fotoğraflarda ülkenin en kuzeyinin Kırklareli’nin Kofçaz ilçesine bağlı Ahlatlı Köyü kuzey sınırının olduğu ve bu bilinen Sinop İnceburun’dan yaklaşık 750metre daha kuzeyde bulunduğu görülebilir.


Google Earth'de Enlem ve Boylam çizgilerinin aktif edilmesi durumunda Kırklareli Ahlatlı'nın en kuzey konumunu gösteren resim

Google Earth'de Enlem ve Boylam çizgilerinin aktif edilmesi durumunda Sinop İnceburun'un en kuzey konumunu gösteren resim


 


  
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişimRAKAMLARLA TÜRKİYE