Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
Proaktif Bakım Mühendisliği
Titreşim ve Ses Analizi ile Kestirimci Bakım
Titreşim ve Ses Analizinde Metotlar
Yurdışından Makine Taşımak
Hareketsiz Cisimler İş Yapar mı
Servis_1
Servis_2
Smart TV Hard Diskini Geri Kazanmak
Elektrik fişi bir yönde takılınca sigorta neden atar
Kaçak Akım Rölesi Nedir
K.A.K. Röle Kullanım Tarzı
Elektrik Sayaçları ve Tasarruf Cihazları
TEKNİK ve MATEMATİK TABLOLAR
Elektrik fişi bir yönde takılınca sigorta neden atar


Rezistanslı elektrikli ev aletlerinin fişini prize bir yönde taktığınızda sigortanın attığını, çevrilip diğer yönde takıldığında ise cihazın çalışabildiğini görmüşsünüzdür. Bu durumun sebebi aslında basittir ama sorunun giderilmesi o kadar kolay olmayabilir.
              Elektrik rezistansları ısındıklarında veya imalatları sırasında içerisinde bulundukları kuartz kum dolu metal borunun iç cidarlarına temas edebilmektedirler.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, eğer bu rezistansın gövdeye kaçak yeri, rezistansın kablo bağlantılarından birisine yakın bir noktada olursa, ve o kabloya faz voltajı denk gelirse, rezistansın küçük bir kısmına şebeke voltajın tamamı uygulanmış olur. Bu durumsa büyük bir akım çekilmesine ve sigorta atmasına sebep olacaktır.

Resme dikkat edilirse yalancı topraklama da olsa gövde toprak hattı üzerinden nötr'e devresini tamamlamaktadır. Normal topraklama da olsa aynı şekilde bu akım toprak hattı üzerinden devresini tamamlayacak ve sonuç değişmeyecek ve sigorta yine atacaktı.

Ama kuşkusuz gövde topraklamasının hiç yapılmamış olması en vahimi olurdu!

Evet sigorta atmazdı ama gövdede faz voltajı olacağı için ve devrede de Kaçak Akım Koruma Rölesi olmadığından, bir insanın cihaz gövdesine dokunması halinde çarpılması ve belki de hayatını kaybetmesi söz konusu olabilirdi. Fişin yönünü değiştirilmesi de bu durumu değiştirmeyecektir. Dolayısıyla topraklama kablosunun nötr hattına bile bağlı olması insan hayatı için çok önemli bir durumdur.

Rezistanslı cihazın fişi ters çevrilerek prize takılırsa, gövdeye kaçak olan nokta nötr hattına, diğer uç ise faz hattına bağlanmış olacağından rezistansın büyük bölümü devrede olacak ve bundan dolayı normal akımına yakın ama biraz fazlası devreden geçecek ve sigortayı attırmamış olacaktır.

İşte bu gövdeye kaçak noktasının bulunması çoğu zaman zor alacağından veya bulunup tamir edilse de kısadevre tekrar edebileceğinden rezistansın komple yenisi ile değiştirilmesi en doğru çözüm olacaktır. 
                                         
   Kaçak Akım Roleleri Hakkında                     Elektrik Tasarruf Cihazı !??                 KAK Rolelerinin Kullanım Tarzı                                             
LED'le Aydınlatmanın Avantajları                          LED Ampuller                    LED Aydınlatmanın Dezavantajları


 


 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim